IR2010STRPBF
Part No
IR2010STRPBF
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 16SOIC
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Gate Drivers
Channel Type :
Independent
Current - Peak Output (Source, Sink) :
3A, 3A
Driven Configuration :
Half-Bridge
Gate Type :
IGBT, N-Channel MOSFET
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
200 V
Input Type :
Non-Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH :
6V, 9.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Product Status :
Active
Rise / Fall Time (Typ) :
10ns, 15ns
Supplier Device Package :
16-SOIC
Voltage - Supply :
10V ~ 20V