HIP-2500IB
Part No
HIP-2500IB
Manufacturer
Harris Corporation
Description
HALF BRIDGE 500VDC DRIVER
Manufacturer :
Harris Corporation
Product Category :
Gate Drivers
Channel Type :
Synchronous
Current - Peak Output (Source, Sink) :
2A, 2A
Driven Configuration :
Half-Bridge
Gate Type :
N-Channel MOSFET
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
500 V
Input Type :
Non-Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Product Status :
Active
Rise / Fall Time (Typ) :
25ns, 25ns
Supplier Device Package :
16-SOIC
Voltage - Supply :
10V ~ 15V