IRS2011SPBF
Part No
IRS2011SPBF
Manufacturer
International Rectifier
Description
IRS2011 - GATE DRIVER
Manufacturer :
International Rectifier
Product Category :
Gate Drivers
Channel Type :
Independent
Current - Peak Output (Source, Sink) :
1A, 1A
Driven Configuration :
Half-Bridge
Gate Type :
N-Channel MOSFET
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
200 V
Input Type :
Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH :
0.8V, 2.7V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Product Status :
Active
Rise / Fall Time (Typ) :
25ns, 15ns
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply :
10V ~ 20V