TLD55012QVXUMA1
Part No
TLD55012QVXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IC LED DRIVER CTRLR PWM 48VQFN
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
LED Drivers
Applications :
Automotive
Current - Output / Channel :
Dimming :
Analog, PWM
Frequency :
200kHz ~ 700kHz
Internal Switch(s) :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
PG-VQFN-48-31
Topology :
Step-Down (Buck)
Type :
DC DC Controller
Voltage - Output :
55V
Voltage - Supply (Max) :
40V
Voltage - Supply (Min) :
4.5V