STP16C596B1R
Part No
STP16C596B1R
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC LED DRIVER LINEAR 120MA 24DIP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
LED Drivers
Applications :
Current - Output / Channel :
120mA
Dimming :
Frequency :
25MHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
16
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
24-DIP
Topology :
Shift Register
Type :
Linear
Voltage - Output :
16V
Voltage - Supply (Max) :
5.5V
Voltage - Supply (Min) :
4.5V