XR46004ETCTR-Q
Part No
XR46004ETCTR-Q
Manufacturer
MaxLinear
Description
IC LED DRVR LINEAR 600MA TO252-5
Manufacturer :
MaxLinear
Product Category :
LED Drivers
Applications :
Automotive, Lighting
Current - Output / Channel :
600mA
Dimming :
Frequency :
Internal Switch(s) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
TO-252-5
Topology :
Type :
Linear
Voltage - Output :
75V
Voltage - Supply (Max) :
50V
Voltage - Supply (Min) :
5V