BTS3800SLHTSA1
Part No
BTS3800SLHTSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 SCT595
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
350mA
Fault Protection :
Over Temperature, Over Voltage
Features :
Input Type :
Non-Inverting
Interface :
On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration :
Low Side
Output Type :
N-Channel
Package / Case :
6-SMD (5 Leads), Gull Wing
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
800mOhm
Supplier Device Package :
PG-SCT595-5-1
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
2.7V ~ 5.5V