NCP45780IMN24RTWG
Part No
NCP45780IMN24RTWG
Manufacturer
onsemi
Description
780 MCM
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
20A
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit, UVLO
Features :
Power Good, Slew Rate Controlled
Input Type :
Non-Inverting
Interface :
Logic
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
High/Low Side
Output Type :
N-Channel
Package / Case :
12-VFDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
2:1
Rds On (Typ) :
Supplier Device Package :
12-DFN (3x3)
Switch Type :
USB Switch
Voltage - Load :
3V ~ 24V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V