BTS4300SGAXUMA1
Part No
BTS4300SGAXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 DSO-8
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
400mA
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Features :
Status Flag
Input Type :
Non-Inverting
Interface :
On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration :
High Side
Output Type :
N-Channel
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
300mOhm
Supplier Device Package :
PG-DSO-8-24
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
5V ~ 34V