TPS1H200AQDGNRQ1
Part No
TPS1H200AQDGNRQ1
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 8MSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
2.5A
Fault Protection :
Features :
Auto Restart
Input Type :
Non-Inverting
Interface :
On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
High Side
Output Type :
N-Channel
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
200mOhm
Supplier Device Package :
8-HVSSOP
Switch Type :
Relay, Solenoid Driver
Voltage - Load :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 40V