BV2HC045EFU-CE2
Part No
BV2HC045EFU-CE2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
AUTOMOTIVE 2CH 45 M HIGH-SIDE SW
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
21A
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, UVLO
Features :
Input Type :
CMOS
Interface :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Output Configuration :
High Side
Output Type :
N-Channel
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
45mOhm
Supplier Device Package :
16-HSSOP-C
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
6V ~ 19V