BD1HC500FVM-CTR
Part No
BD1HC500FVM-CTR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 8MSOP
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
2A
Fault Protection :
Over Current, Over Temperature, UVLO
Features :
Input Type :
CMOS
Interface :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration :
High Side
Output Type :
P-Channel
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
500mOhm
Supplier Device Package :
8-MSOP
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 18V