VNQ5E050AKTR-E
Part No
VNQ5E050AKTR-E
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC PWR SWTCH N-CHAN 1:1 PWRSSO24
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
19A
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Features :
Auto Restart
Input Type :
Non-Inverting
Interface :
On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
4
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration :
High Side
Output Type :
N-Channel
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
50mOhm (Max)
Supplier Device Package :
PowerSSO-24™
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
4.5V ~ 28V