NCV84140DR2G
Part No
NCV84140DR2G
Manufacturer
onsemi
Description
SELF-PROTECTED FET
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
16A
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Features :
Input Type :
CMOS
Interface :
On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration :
High Side
Output Type :
N-Channel
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
140mOhm
Supplier Device Package :
8-SOIC
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
4V ~ 28V