MIC2006-1.2YM6TR
Part No
MIC2006-1.2YM6TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
FIXED CURRENT LIMIT POWER DISTRI
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
1.2A
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
Features :
Slew Rate Controlled
Input Type :
Non-Inverting
Interface :
On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
High Side
Output Type :
P-Channel
Package / Case :
SOT-23-6
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
70mOhm
Supplier Device Package :
SOT-23-6
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
6V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V ~ 5.5V