NCP45750IMN24TWG
Part No
NCP45750IMN24TWG
Description
750 MCM
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
10A
Fault Protection :
Current Limiting (Adjustable), Open Load Detect, Over Temperature, Reverse Current, UVLO
Features :
Slew Rate Controlled
Input Type :
Non-Inverting
Interface :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
High Side
Output Type :
N-Channel
Package / Case :
12-VFDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
5.9mOhm
Supplier Device Package :
12-DFN (3x3)
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
3V ~ 24V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V