XC8107AC15MR-G
Part No
XC8107AC15MR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT25
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
1.5A
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, UVLO
Features :
Status Flag
Input Type :
Non-Inverting
Interface :
On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Output Configuration :
High Side
Output Type :
P-Channel
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
104mOhm
Supplier Device Package :
SOT-25-5
Switch Type :
USB Switch
Voltage - Load :
2.5V ~ 5.5V