MIC2033-12AYMT-TR
Part No
MIC2033-12AYMT-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 6TDFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
1.2A
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
Features :
Slew Rate Controlled, Status Flag
Input Type :
Non-Inverting
Interface :
On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
High Side
Output Type :
P-Channel
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
75mOhm
Supplier Device Package :
6-TDFN (2x2)
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
2.5V ~ 5.5V