BUK148-50DL,127
Part No
BUK148-50DL,127
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 I2PAK
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
8A
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Features :
Input Type :
Non-Inverting
Interface :
On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Output Configuration :
Low Side
Output Type :
N-Channel
Package / Case :
TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Product Status :
Obsolete
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
68mOhm
Supplier Device Package :
I2PAK
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
50V (Max)