BUK135-50L,118
Part No
BUK135-50L,118
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 SOT426
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
30A
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Features :
Status Flag
Input Type :
Non-Inverting
Interface :
On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Output Configuration :
Low Side
Output Type :
N-Channel
Package / Case :
TO-263-5, D²Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB
Product Status :
Obsolete
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
21mOhm
Supplier Device Package :
D2PAK
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
50V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
5V