MC10XS3435BPNA
Part No
MC10XS3435BPNA
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 24PQFN
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
6A
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Features :
Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Input Type :
Interface :
SPI
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
4
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration :
High Side
Output Type :
N-Channel
Package / Case :
24-PowerQFN
Product Status :
Obsolete
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
10mOhm (Max), 35mOhm (Max)
Supplier Device Package :
24-PQFN (12x12)
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
6V ~ 20V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V