MC17XSF500EK
Part No
MC17XSF500EK
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 32HSOP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
5.5A
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature
Features :
Input Type :
Interface :
SPI
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
5
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration :
High Side
Output Type :
N-Channel
Product Status :
Obsolete
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
17mOhm
Supplier Device Package :
32-HSOP
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
7V ~ 18V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V