MC22XSD200BEK
Part No
MC22XSD200BEK
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 32HSOP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
3A
Fault Protection :
Open Load Detect, Over Temperature
Features :
Slew Rate Controlled
Input Type :
Interface :
SPI
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration :
High Side
Output Type :
N-Channel
Product Status :
Obsolete
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
22mOhm
Supplier Device Package :
32-HSOP
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
8V ~ 36V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.3V ~ 5V