MC25XS6300BEK
Part No
MC25XS6300BEK
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC PWR SWITCH HIGH SIDE 32SOIC
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
4.5A
Fault Protection :
Open Load Detect, Over Temperature
Features :
Status Flag
Input Type :
Interface :
SPI
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration :
High Side
Output Type :
Product Status :
Obsolete
Ratio - Input:Output :
Rds On (Typ) :
25mOhm
Supplier Device Package :
32-SOIC-EP
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
7V ~ 18V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V