MC40XS6500CEKR2
Part No
MC40XS6500CEKR2
Description
HIGH-SIDE SWITCH 12V PENTA 40MOH
Current - Output (Max) :
3.9A
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature
Features :
Slew Rate Controlled
Input Type :
CMOS
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type :
N-Channel
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
40mOhm
Supplier Device Package :
32-SOIC-EP
Voltage - Load :
7V ~ 18V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V