AP1150ADS15
Part No
AP1150ADS15
Manufacturer
AKM
Description
IC REG LINEAR 1.5V 200MA SOT23-5
Manufacturer :
AKM
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable, Bypass
Current - Output :
200mA
Current - Quiescent (Iq) :
120 µA
Current - Supply (Max) :
2.2 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Short Circuit
PSRR :
80dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
14V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V