AP1152ADU45
Part No
AP1152ADU45
Description
IC REG LINEAR 4.5V 300MA SOT89-5
Control Features :
Enable
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
100 µA
Current - Supply (Max) :
3.6 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
SOT-89-5/6
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :
80dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-89-5
Voltage - Input (Max) :
14.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.44V @ 300mA