AP1153ADS28
Part No
AP1153ADS28
Description
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
Control Features :
Enable
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
145 µA
Current - Supply (Max) :
3.3 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :
80dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) :
14V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.36V @ 100mA