HCPL-260L-020E
Part No
HCPL-260L-020E
Manufacturer
Broadcom
Description
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP
Manufacturer :
Broadcom
Product Category :
Optoisolators - Logic Output
Common Mode Transient Immunity (Min) :
10kV/µs
Current - DC Forward (If) (Max) :
20mA
Current - Output / Channel :
50 mA
Data Rate :
15MBd
Input Type :
DC
Inputs - Side 1/Side 2 :
1/0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Type :
Open Collector, Schottky Clamped
Product Status :
Active
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
75ns, 75ns
Rise / Fall Time (Typ) :
24ns, 10ns
Supplier Device Package :
8-DIP
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.5V
Voltage - Isolation :
5000Vrms
Voltage - Supply :
2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V