HCPL-4504-020E
Part No
HCPL-4504-020E
Manufacturer
Broadcom
Description
OPTOISO 5KV TRANSISTOR 8DIP
Manufacturer :
Broadcom
Product Category :
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Current - DC Forward (If) (Max) :
25 mA
Current - Output / Channel :
8mA
Current Transfer Ratio (Max) :
60% @ 16mA
Current Transfer Ratio (Min) :
25% @ 16mA
Input Type :
DC
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Output Type :
Transistor
Product Status :
Active
Rise / Fall Time (Typ) :
Supplier Device Package :
8-DIP
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
200ns, 300ns
Vce Saturation (Max) :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.5V
Voltage - Isolation :
5000Vrms
Voltage - Output (Max) :
20V