PS2503-1-K-A
Part No
PS2503-1-K-A
Manufacturer
CEL (California Eastern Laboratories)
Description
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP
Manufacturer :
Product Category :
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Current - DC Forward (If) (Max) :
80 mA
Current - Output / Channel :
30mA
Current Transfer Ratio (Max) :
400% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Min) :
200% @ 1mA
Input Type :
DC
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Output Type :
Transistor
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Rise / Fall Time (Typ) :
20µs, 30µs
Supplier Device Package :
4-DIP
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
Vce Saturation (Max) :
250mV
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.1V
Voltage - Isolation :
5000Vrms
Voltage - Output (Max) :
40V