EMK212BC6226MG-TT
Part No
EMK212BC6226MG-TT
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Description
CAP CER 22UF 16V X6S 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
22 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Temperature Coefficient :
X6S
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16V