JMK316BJ476MD-T
Part No
JMK316BJ476MD-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
47 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Temperature Coefficient :
X5R
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3V