PDUV20-72
Part No
PDUV20-72
Description
1.9KW 120V SINGLE-PHASE BASIC PD
Stock
15
AC Outlets :
36
Approval Agency :
CSA, UL
Connector - AC Input :
NEMA 5-20P, NEMA L5-20P
Connector - AC Output :
NEMA 5-15/20R (36)
Current - Max :
20A
Housing Material :
Aluminum
Media Lines Protected :
Mounting Type :
Rack, Vertical
Overload Protection :
Circuit Breaker(s)
Region Utilized :
North America
Voltage - Input :
100 ~ 127V
Datasheets
PDUV20-72
  • Hammond Manufacturing
    POWER STRIP 17" 15A 8OUT 6'C
  • Hammond Manufacturing
    POWER STRP 13.25"10A 230VAC 6OUT
    POWER STRIP HOSPITAL GRADE 4O
    POWR STRP 19"15A 8OUT 15'CRD BLK
    POWER STRIP 19" 10A 230VAC 8OUT