SMC1000T
Part No
SMC1000T
Manufacturer
Tripp Lite
Description
UPS INTERNATIONAL SMART TOWER
Manufacturer :
Tripp Lite
Product Category :
Uninterruptible Power Supply (UPS) Systems
AC Outlets :
8 (6 UPS, 2 Surge Only)
Applications :
General Purpose, Industrial Control
Approval Agency :
CSA, FCC, NOM, UL
Backup Time - Max Load :
5 minutes
Form :
Tower
Input Connector :
NEMA 5-15P
Media Lines Protected :
RJ45
Output Connector :
NEMA 5-15R (8)
Power - Rated :
1kVA / 650W
Product Status :
Active
Type :
Line Interactive (Input Regulation)
Voltage - Input :
100VAC, 110VAC, 120VAC
Voltage - Output :
100V, 110V, 120V