L16-140-150-12-P
Part No
L16-140-150-12-P
Manufacturer
Actuonix Motion Devices, Inc.
Description
L16-P MICRO LINEAR ACTUATOR
Stock
50
Manufacturer :
Actuonix Motion Devices, Inc.
Product Category :
Electric Actuators/Cylinders
Acceleration :
Accuracy :
±0.50mm
Approval Agency :
Construction :
Ball Screw
Duty Cycle :
20%
Features :
Feedback Type :
Potentiometer
Gear Reduction Ratio :
150
Ingress Protection :
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Load Force (Dynamic) :
44.96lbf (200.0N)
Load Force (Static) :
56.20lbf (250.0N)
Motor Type :
Brushed
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Product Status :
Active
Speed :
0.32 in/s (8.0 mm/s)
Termination Style :
Wire Leads with Connector
Type :
Linear Actuator
Voltage - Rated :
12VDC