L12-100-210-12-I
Part No
L12-100-210-12-I
Manufacturer
Actuonix Motion Devices, Inc.
Description
L12-I MICRO LINEAR ACTUATOR
Stock
50
Manufacturer :
Actuonix Motion Devices, Inc.
Product Category :
Electric Actuators/Cylinders
Acceleration :
Accuracy :
±0.50mm
Approval Agency :
Construction :
Ball Screw
Duty Cycle :
20%
Features :
Integrated Controller
Feedback Type :
Potentiometer
Gear Reduction Ratio :
210
Ingress Protection :
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Load Force (Dynamic) :
17.99lbf (80.0N)
Load Force (Static) :
44.96lbf (200.0N)
Motor Type :
Brushed
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Product Status :
Active
Speed :
0.26 in/s (6.6 mm/s)
Termination Style :
Wire Leads with Connector
Type :
Linear Actuator
Voltage - Rated :
12VDC