PD42-2-1240-TMCL
Part No
PD42-2-1240-TMCL
Manufacturer
TRINAMIC Motion Control GmbH
Description
PANDRIVE NEMA17, 24V, 0.36NM
Manufacturer :
TRINAMIC Motion Control GmbH
Product Category :
Stepper Motors
Accuracy :
±5%
Coil Resistance :
1.2 Ohms
Coil Type :
Bipolar
Current Rating (Amps) :
2 A
Features :
Integrated Controller, Flatted Shaft
NEMA Frame Size :
17
Operating Temperature :
-20°C ~ 50°C
Product Status :
Active
Step Angle :
1.8°
Steps per Revolution :
200
Termination Style :
Wire Leads with Connector
Torque - Holding (oz-in / mNm) :
50.98 / 360
Type :
Hybrid
Voltage - Rated :
24VDC