20M024D1U
Part No
20M024D1U
Manufacturer
Portescap
Description
STEPPER MOTOR PM UNIPOLAR 5V
Manufacturer :
Portescap
Product Category :
Stepper Motors
Accuracy :
±15%
Coil Resistance :
20 Ohms
Coil Type :
Unipolar
Current Rating (Amps) :
250 mA
Features :
Round Shaft
NEMA Frame Size :
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Step Angle :
15°
Steps per Revolution :
24
Termination Style :
Wire Leads
Torque - Holding (oz-in / mNm) :
1.1 / 7.77
Type :
Permanent Magnet
Voltage - Rated :
5VDC