GMC10X5R106M16NT
Part No
GMC10X5R106M16NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0603
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Temperature Coefficient :
X5R
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16V