GMC43X7R475K50NT
Part No
GMC43X7R475K50NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
4.7 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V