APTD1608LZGCK
Part No
APTD1608LZGCK
Manufacturer
Kingbright
Description
LED GREEN CLEAR 2SMD
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Green
Configuration :
Standard
Current - Test :
2mA
Features :
Height (Max) :
1.10mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
0.70mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
220mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.60mm L x 0.80mm W
Supplier Device Package :
2-SMD
Viewing Angle :
60°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.65V