APHB1608LZGKSYKC
Part No
APHB1608LZGKSYKC
Manufacturer
Kingbright
Description
LED GREEN/YELLOW CLEAR 4SMD
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Green, Yellow
Configuration :
Independent
Current - Test :
2mA Green, 2mA Yellow
Features :
Height (Max) :
0.65mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.60mm x 0.80mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
40mcd Green, 10mcd Yellow
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.60mm L x 0.80mm W
Supplier Device Package :
4-SMD
Viewing Angle :
130°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.7V Green, 1.9V Yellow