LP L296-J2L2-25-0-20-R18-Z
Part No
LP L296-J2L2-25-0-20-R18-Z
Manufacturer
ams OSRAM
Description
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD
Manufacturer :
ams OSRAM
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Green
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
0.65mm
Lens Color :
White
Lens Size :
1.30mm x 0.80mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
11.8mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Size / Dimension :
1.70mm L x 0.80mm W
Supplier Device Package :
0603
Viewing Angle :
160°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V