CXM-14-35-80-36-AC00-F2-3
Part No
CXM-14-35-80-36-AC00-F2-3
Manufacturer
Luminus Devices
Description
LED COB CXM14 WARM WHITE SQ
Manufacturer :
Luminus Devices
Product Category :
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
CCT (K) :
3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Warm
Configuration :
Square
CRI (Color Rendering Index) :
80
Current - Max :
1A
Current - Test :
480mA
Features :
Height :
1.37mm
Lens Type :
Flat
Light Emitting Surface (LES) :
13.50mm Dia
Lumens/Watt @ Current - Test :
124 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature :
2090lm (Typ)
Product Status :
Not For New Designs
Size / Dimension :
19.00mm L x 19.00mm W
Temperature - Test :
85°C
Type :
Chip On Board (COB)
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
35V