3862C-166-103AL
Part No
3862C-166-103AL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Stock
302
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
Top Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
1/4-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Cermet
Rotation :
295°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%