3610S-1-102
Part No
3610S-1-102
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
POT 1K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR
Stock
67
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Knob
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
10
Power (Watts) :
1.5W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
1k
Resistive Material :
Wirewound
Rotation :
3600°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
Solder Hook
Tolerance :
±5%