3310Y-011-103L
Part No
3310Y-011-103L
Description
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Stock
250
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
Top Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
1/4-32
Features :
Sealed
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
300°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±1000ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%