3590S-1-201L
Part No
3590S-1-201L
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
POT 200 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Stock
44
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
3/8-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
10
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
200
Resistive Material :
Wirewound
Rotation :
3600°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±5%