535B1103JC
Part No
535B1103JC
Manufacturer
Vishay / Spectrol
Description
POT 10K OHM 1.5W WIREWOUND LIN
Stock
98
Manufacturer :
Vishay / Spectrol
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
3/8-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
5
Power (Watts) :
1.5W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Wirewound
Rotation :
1800°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±5%